Gradila sem hotel in je bila geotermalna toplotna črpalka najboljša rešitev za ogrevanje
V osrčju gora sem pričela z gradnjo hotela, ki bo imel tri nadstropja. Najbolj me je skrbelo ogrevanje, da ne bom kasneje imela preveč stroškov, kajti zime so lahko na tistem območju precej hude. Tako sem se odločila, da je geotermalna toplotna črpalka najboljša izbira za sistem ogrevanja v hotelu. Seveda je bilo potrebno predhodno pridobiti jasen načrt, da ne bi kasneje prišlo do tega, da sobe za goste ne bi bile dovolj ogrevane ali pa da bi prišlo do pomanjkanja tople vode. Zato smo najeli posebej strokovnjaka, ki je naredil točne izračune porabe energije.
Ker geotermalna toplotna črpalka deluje tako, da izkorišča temperaturne razlike, ki so v notranjih prostorih in med zemljo. Potrebno je bilo izbrati primerno veliko vrtino, kamor bo geotermalna toplotna črpalka nameščena. Strokovnjaki so izračunali kakšna je potrebna zmogljivost, da bomo lahko ogrevali hotel v mrzlih zimskih mesecih. Izračun je bil potreben tudi za izredne razmere, v kolikor bi bile temperature globoko pod minus in bi zima tudi dlje časa trajala. Nikakor si nisem mogla privoščit investicije, ki kasneje ne bi delovala. V poletnih vročih mesecih pa bi geotermalna toplotna črpalka hladila hotelske sobe.
Pomembno mi je bilo tudi, da je dovolj vroče vode. Gostje se namreč veliko in dolgo tuširajo in je poraba vode lahko zelo velika. Prav tako je strokovnjak naredil izračun porabe vroče vode za največjo kapaciteto gostov. To pomeni, da bi bil hotel v celoti zaseden in bi se vsi na dan tuširali vsaj dva krat dnevno. Poleg tega moramo upoštevati še vročo vodo za čiščenje in druge dejavnosti. Ker v prihodnosti načrtujem tudi bazen, smo vključili tudi ta del. Ko je bil izračun narejen, smo pristopili k nakupu. Res da je bil začetni vložek velik, vendar je geotermalna toplotna črpalka upravičila nakup. Veliko smo prihranili za ogrevanje, če bi le to bilo izvedeno na klasičen način.