Kljub temu, da kemoterapija uničuje rakave celice, pa ima tudi veliko stranskih učinkov
Lahko bi rekli, da je rak bolezen sodobnega časa, ki prizadene mnogo ljudi. Danes poznamo različne vrste raka, ki se med seboj razlikujejo glede na lokacijo, kjer pride do razraščanja celic in tudi glede na vrsto tkiva. Ena najpogostejših načinov zdravljenja raka je kemoterapija, ki z zdravili uničuje hitro delitev rakavih celic.
S kemoterapijo se danes zdravi večina vrst raka, saj se je to izkazala za eno od najučinkovitejših metod. Vendar pa je zdravljenje v tem primeru povezano tudi z uničenjem in poškodbami zdravega tkiva, zaradi česar ima kemoterapija veliko neželenih učinkov.
Kako poteka kemoterapija?
Potek kemoterapije je zelo različen. Zagotovo pa velja, da ena terapija nikoli ni dovolj, ampak je potrebnih 6 do 8 terapij oziroma ciklov. Ponavadi se kemoterapija izvaja v ambulanti, nekateri bolniki pa morajo nekaj dni preživeti tudi v bolnici.
Največkrat poteka kemoterapija intravenozno, kar pomeni, da se zdravila injicirajo v obliki kratkih in daljših infuzij v žilo. Zelo pogost način je tudi v obliki tablet, izjemoma pa se zdravilo lahko injicira tudi s pomočjo injekcij v mišico ali telesne votline. Največja težava kemoterapije je v tem, da prizadene tako rakave kot tudi zdrave celice, zato ima veliko neželenih učinkov.
Neželeni učinki kemoterapije
Idealen scenarij bi bil, da bi kemoterapija ločila rakave in zdrave celice, pri čemer bi uničila le rakave. Vendar pa v realni situaciji to ni mogoče, saj rakava celica izvira iz normalne celice. Posledično temu se bolniki ob kemoterapiji soočajo z zelo težkimi stranskimi učinki, ki pa se razlikujejo od citostatika do citostatika.
Največkrat se bolniki soočajo s slabostjo, z bolečinami, bruhanjem, drisko in zaprtjem. Zelo pogosto je tudi izpadanje las, izguba spomina in izguba telesne teže. Vendar pa je odziv vsakega posameznika zelo različen, v splošnem pa velja, da ljudje z boljšo fizično kondicijo in trdno voljo zdravljenje s kemoterapijo bolje prenašajo.